Článek z rodea Hoslovice 16.6.2012

Článek z rodea Hoslovice 16.6.2012

Třetí červnovou sobotu Hoslovice přivítaly druhé rodeo letošní sezony seriálu Mistrovství ČR v rodeu, tedy i jezdce, jejich koně a především všechny příznivce westernového ježdění. Den byl od rána horký a slunečný, ale to nedokázalo nikomu ubrat na náladě. Jedinou možnou obětí počasí se stala proslulá – některými nazývaná prožluklá – hoslovická telata, která to jezdcům nehodlala nijak usnadnit, ba spíše naopak.

Adéla Nováčková při Cattle Penningu

Telata to dala dostatečně najevo hned při dopolední disciplíně, cattle penningu, kterého se zúčastnili pouze senioři. Z jedenatřiceti jezdců dokázalo zahnat tele do ohrádky pouze deset, z toho tři jezdci to nestihli v limitu jedné minuty. Z této disciplíny vyšla telata jako vítězná. Kůň Daniela Dolejše to dokonce nesl tak těžce, že narazil se svým jezdcem do hrazení. I když Daniel využil služeb přistavené sanitky, naštěstí se nestalo nic vážného a Daniel se zúčastnil odpoledního dění. Jak by se však dalo odvodit z výsledkové listiny cattle penningu, telata měla slabost pro ženy – první tři příčky obsadily jezdkyně. Jmenovitě to byly Adéla Nováčková na třetím místě, Anežka Turková na druhém a vítězkou se stala Jana Pešíková.

Vítěz v Ranch roppingu Jerri Adriani De Camargo

Letošní hoslovické rodeo také přineslo několik novinek. Tou první novinou je první žena po dvaceti pěti letech ve funkci šerifa a tou je hlavní rozhodčí Martina Hampejsová, která si však v ničem nezadala se svými mužskými předchůdci. Menším zklamáním – pravděpodobně nejvíce pro diváky, kteří přišli o velmi oblíbenou podívanou – se mohlo stát neuspořádaní wrestlingu. Důvodem byla poněkud přerostlá telata, takže wrestling by byl jistě napínavější, ale především obtížnější a nebezpečnější. Možná za to mohlo rodeo bez wrestlingu, možná je zchladila oblačnost, která odpoledne zakrývala pražící slunce, diváci tentokrát nepředváděli svůj nejlepší výkon v povzbuzování účastníků. Jezdci se tím však nenechali odradit, nejezdí přece jen pro přízeň diváků, ale především pro sebe, pro pocit z dobře odvedeného výkonu a snad i trochu pro ten pocit vítězství. V první odpolední disciplíně jezdci předváděli, jak jim to jde s lasem. Chytit určené tele do lasa, to chce jistě nejen skvělou techniku a hodně zkušeností, ale určitě i štěstí na vylosovanou oběť, protože tele zkrátka nepřesvědčíte, aby dělalo, co je třeba, natož aby samo strčilo hlavu do smyčky. Musíte se spolehnout na vlastní schopnosti a na svého koně. Pokusů bylo mnoho, většině jezdců se podařilo i znovu „nabít“ a zkusit to podruhé během daného limitu, ale jen pěti ze třinácti účastnících se jezdců se podařilo zalasovat tele, přičemž ale Danielu Dolejšovi chybělo „deli“ a jeho pokus nemohl být uznán. V ranch ropingu se rozdávala pouze čtyři místa. Na čtvrtém místě se umístil Michal Tesař, který chytil tele pouze v prvním kole v čase 44:56. O něco lepší (34:62) byl Miroslav Fencl, kterému se zadařilo až v kole druhém, čímž si zajistil třetí místo. Nejúspěšnějšími ranchery se ukázali být Renato Santano a Jerri Adriani De Camargo, kterým se podařilo zalasovat tele v obou kolech. O jejich umístění nakonec rozhodovali setiny, tedy přesně 27 setin vteřiny. Jerri De Camargo byl jen o dobytčí chloupek rychlejší než Santano. De Camargo však neudělal radost jen sobě svým vítězstvím, ale i jednomu z moderátorů, když jako jediný jezdec nesesedl z koně, aby si sebral klobouk. Alespoň že v dobytkářských disciplínách se za spadlý klobouk neplatí, to by měl radost především strážce pokladu rodeo corralu.

Lucie Pešicová při barelech

Jako další se jel barrel race a první vjely do corralu juniorky. Junioři se žádní nedostavili, ale na podívané to rozhodně neubralo. Padaly nejen barely, ale z blízka na povrch corralu se podívala i jezdkyně Eliška Niklová. Oproti dřívějším závodům navíc proběhla změna v pravidlech, o pořadí už nerozhoduje součet časů z obou kol, ale jen jeden nejlepší čas, který hned při prvním pokusu zajela Tereza Gondášová na koni Ultima Dream (0:17:83). První místo však nebylo jediné, které si Tereza v tomto závodu vysloužila. S Vilkou si dojela pro třetí místo, které jí už nebylo bodováno. Mezi tyto dvě skvělé jízdy Terezy se dokázala vměstnat Aneta Novotná a vmáčknutí to bylo opravdu těsné, oproti času Terezy z třetího místa (0:18:93) zajela Aneta barelový dostih jen o jednu jedinou setinu sekundy rychleji, tedy v čase 0:18:92.V juni­orském dostihu se nezapomnělo ani na zvláštní ocenění pro poníky, kteří se zúčastnili. Nejrychleji se svým malým koníkem dojela Anička Bláhová, druhá byla Adéla Kundračová a hned za ní Eliška Roučová.

Zdeněk při Motor barel race :)

Rodeo corral si pro letošní sezónu vylepšil elektronickou časomíru o bezdrátovou nadstavbu. Z technických důvodů však nejdříve nefungovala a objektivitu jejího měření si vyzkoušeli až senioři, kteří jeli barrel race po juniorech. Než se tedy, na druhý pokus – zprovoznila elektronická časomíra, diváci si mohli ukrátit čas podívanou, jak by vypadalo rodeo, kdyby se přesedlalo na neživý pohon. Člen bullteamu Zdeněk Červený si totiž vyzkoušel projet kolem barelů na skútru. Jeho čas jsme se ale nedozvěděli, to by bylo třeba koně vidět a nemít je schované pod plechy.

Roman Mráz

Pro seniory už tedy byl z měření vyloučen občas chybující lidský faktor. Nejrychleji z celého barelového dostihu juniorů i seniorů dojel Roman Mráz v čase 0:17:57. Tento čas posunul Mirka Fencla se stejným časem jako juniorky Terezy Gondášové na druhé místo. A jak obvykle v rychlostních disciplínách rozhodují pouhé setiny vteřin, mezi druhým a třetím místem byl rozdíl celé 1 vteřiny a 35 setin. Za dvěma vedoucími jezdci s časem pod osmnáct vteřin se tak s časem 0:19:18 zařadila Kristýna Matějková.

Pešíková Jana a Strnad Jakub při Trailer Loadingu

Třetí disciplínou rodového dne byl trailer loading, který ve dvojicích opět jeli nejdříve junioři, následovaní seniory. Z pěti juniorských dvojic se však podařilo „naložit“ tele jen dvěma dvojicím, zbylé tři dvojice ukázaly snad všechny způsoby, jak se to může pokazit – první dvojici se nepodařilo uhlídat stádo a na dobytčí straně se ocitlo příliš mnoho telat, druhé dvojici nezůstali koně stát v přepravníku a zbylá dvojice sice dokázala uhlídat celé stádo a odvést od něj přidělené tele, ale to se nechtělo nechat zavřít do přepravníku, proklouzlo zpět ke stádu a limit vypršel. První úspěch předvedla dvojice Jana Lisická a Johana Kučerová, které dokázaly zavřít tele do přepravníku v čase 0:56:18. To jim však stačilo pouze na druhé místo. Poslední juniorskou dvojicí a vítězkami se s časem 0:34:03 staly Lucie Pešicová a Tereza Gondášová. Seniorských dvojic se zúčastnilo mnohem více, přesto se podařilo zahnat tele do přepravníku jen pěti a z toho dva úspěchy nemohly být uznané. Dvojice Hrubá a Nováčková sice pěkně zahnala tele do přepravníku, koně zůstali na svých místech se jezdkyně stihly dostat se do kruhu v limitu, ale po sesednutí z koně rukama zaháněly tele, kterému se v ohrádce nelíbilo, a čekala je diskvalifikace. Dvojice Fencl a Matějková sice žádná pravidla neporušila, zato jim nestačil určený limit. Tak byla v seniorském trailer loadingu rozdělena pouze tři místa. Dámská dvojice Petra Beránková a Silva Večeřová se s časem 1:06:11 umístila na třetím místě. Zahraniční pánská dvojice Jerri De Camargo a Renato Santana naložili tele v čase 0:30:31, ale to jim nestačilo na smíšenou dvojici tvořenou Kateřinou Šoltysovou a Michalem Tesařem, kteří byli rychlejší o dvě sekundy a pár drobných (0:28:10). Že by to byla praktická ukázka toho, že každé pohlaví zvlášť zvládne leccos, ale dohromady jim to jde nejlépe?

Sára Křesinová při Pole Bendingu

Předposlední disciplínou dne se stal pole bending. Málokoho zřejmě překvapí, že juniorskou vítězkou se stala opět Tereza Gondášová, tentokrát na koni Vilka (0:25:88). Další místa už však zamíchala s očekáváním, které mohl někdo získat z pořadí první rychlostní disciplíny. Druhé místo si vyjela Jana Lisická časem 0:26:66. Třetí místo se postaralo o trochu toho napětí – Sára Křesinová a Lucie Pešicová zajely obě stejný čas (0:27:50) a po odjetí seniorů si daly rozjezd. Při něm se Lucie nedokázala zlepšit a zajela stejný čas, Sára však byla rychlejší a s časem 0:26:91 si zasloužila třetí místo. Seniorský pole bending neukázal žádné výraznější změny v pořadí, které jezdci zaujali v první rychlostní disciplíně. Roman Mráz, vítěz seniorského barrel race, se pole bendingu neúčastnil a nepředvedl tak, jestli mu jde slalom stejně dobře, jako objíždění barelů. Na první příčce se umístil Miroslav Fencl s časem 0:25:96 a znovu ukázal, že dokáže být o necelé dvě vteřiny rychlejší, než ostatní jezdci. Kristýna Matějková uhájila třetí místo z barelového dostihu časem 0:27:58, ale před ni se dostala Jana Pešíková, která dokázala koně provést slalomem rychleji (0:27:42).

Vladan Soukup, Šoltysová Kateřina a Roučová Lenka při Team Sortingu

Následovala poslední disciplína dne – team sorting. Juniorky dokázaly postavit čtyři družstva, přesto úspěch zaznamenaly jen dvě trojice. Na druhém místě se tak ocitly Eliška Niklová, Sára Křesinová a Tereza Gondášová, které za 2:08:40 dokázaly oddělit a zahnat pět telat ve správném pořadí. Trojice Johany Kučerové, Lucie Pešicové a Jany Lisické dokázala v kratším čase (2:06:37) vytřídit o jedno tele více a stát se tak juniorskými vítězkami team sortingu. U seniorů byly diskvalifikovány tři trojice, ostatním šesti se ale podařilo vytřídit nějaké to tele a zastavit čas ještě před vypršením limitu. Všichni tak sice získali body, ale jen někteří mohou stát na stupni vítězů. Pomyslný nejnižší stupeň bedny obsadili Jan Gebauer, Jana Lisická a Patrik Urban. S rezervou necelých šesti vteřin dokázali správně vytřídit osm telat. Trojice Roman Mráz, Jana Pešíková a Jakub Strnad využili téměř celý limit (2:28:86), ale dokázali zahnat devět telat a dostat se tak na druhé místo. Jen trojice Lenka Roučová, Vladan Soukup a Kateřina Šoltysová si nemuseli příliš dělat hlavu s časem, vytřídili všech deset telat a ještě jim zbývalo devatenáct vteřin a čtrnáct setin do konce (2:10:86). Tento čas a vytřídění všech telat jim vyneslo zasloužené první místo v poslední disciplíně.

Něco pro diváky :)

Celé rodeo bylo tradičně zakončeno slavnostním nástupem, na kterém také proběhlo všemi očekávané vyhlášení All Around Championa. Juniorským All Around Championem, tedy přesněji šampionkou, se stala Tereza Gondášová, která zvítězila v obou rychlostních disciplínách a figurovala i ve vítězné dvojici trailer loadingu a ve druhé trojici team sortingu. Seniorským All Around Championem dnešního rodea se stal Jerri Adriani De Camargo, který na koni Pája zvítězil v ranch ropingu a byl i ve čtvrté trojici team sortingu a ve druhé dvojici v trailer loadingu. Na úplném konci se čestným kolečkem po corralu jezdci rozloučili nejen s diváky, ale i s červnovým hoslovickým rodeem, ne však s Hoslovicemi, které nás ještě pohostí při závěrečném rodeu sezony.

Zpět na Rodeo

Kalendář akcí

<< Únor 2020>>
Po Út St Čt So Ne
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829

Všechny letošní akce:

  podrobnosti  Pořadatelské ranče


  Staň se fanouškem

  Naši partneři

  Mediální partneři

  TOPlist