Světové rekordy versus české rodeo

Světové rekordy versus české rodeo

Ve stanovách Rodeo Corralu se píše: „RC si klade za cíl propagovat pravé americké rodeo a přibližovat se mu jak v kvalitě koní, tak kvalitou ježdění, dále pak organizovat konání rodeí v České republice, popřípadě i v zahraniční“. Co na to říct? Kvalita koní se za posledních pět let velice zlepšila. Stále více vídáme v českých arenách zástupce Amerických koní jako Quarter Horses a Paint Horses nebo koně s příměsí této krve. A zda-li se zvyšuje kvalita ježdění? Někteří jezdci chtějí jít cestou stávajícího standartu a jezdit rodeo, „dokud to jde“. Jiní zase mají zájem o zlepšování svých výsledků, technik, tréninků, práci s koněm apod. Tyto dva rozdílné tábory však prozatím nenašli schůdný kompromis. Nezbývá nic jiného než doufat v další samovolné zlepšování kvality ježdění….

PRCA (Professional Rodeo Cowboy Association)

Pojďme se ale podívat na kvalitu ježdění do kolébky rodea a našeho vzoru – do Ameriky. Největší organizací je PRCA (Professional Rodeo Cowboy Association), o které byly již popsány spousty stránek. Nahlédněme trochu do jejich historie a porovnejme s našimi jezdci.

Nejmladší mistr ČR

Začneme třeba s tituly. Nemladším jezdem, jenž získal titul světového šampióna byl Jim Rodriguez Jr. Ten v roce 1959 získal ve svých 18ti letech titul ve Team Ropingu. U nás 18ti letý Vláďa Šedivý získal v roce 2005 titul Mistra republiky a je zatím nejmladším jezdcem, kterému se to v historii RC podařilo. Naproti tomu nejstarším světovým šampiónem byl Ike Rude, který v roce 1953 získal ve svých 59 letech titul ve Steer Ropingu. U nás je prozatím nejstarším Mistr republiky Milan Cejp, který na titul dosáhl v roce 2001.

Tie-down Roping

Velice zajímavé je také srovnání v samotném Ropingu. Američané vypisují tzv. Tie-down Roping, který je srovnatelný s naším Calf Ropingem i když drobné odchylky tu jsou. Na obou kontinentech je však jasné, že je to jedna z nejvíce obsazovanějších disciplín. Jezdci tu soutěží nejen proti sobě, ale také s časem. Toho nejkratšího se zatím ve Státech podařilo Lee Phillipsovi ze Saskatchewanu, který v roce 1978 stihl zalasovat tele v čase 5,7 sec., aniž by opustil výpusť. To český Milan Pata na posledním letošním rodeu sice výpusť opustil dvěma rychlými skoky svého koně, ale dosáhl oficiálního času 2,92 sec.! A podařilo se mu tak překonat čas Vládi Šedivého z roku 2005 s časem 3,61 sec.

Steer wrestling

K porovnání nám může ještě pomoci Steer Wrestling. V USA byl zatím nejrychlejším Oral Zumwalt, který v roce 1930 stihl vyletět z výpustě, sesunout se na tele a povalit ho na zem v čase 2,2 sec.! To náš Vláďa Šedivý má ještě co „dohánět“, jelikož jemu se dne 30.5.2005 podařilo na II.divizním Radotíně povalit tele v čase 10,5 sec.!

Výhry

S výhrami se s Američany nemůžeme srovnávat. Jedním z největších aspektů je zázemí sponzorů, jež RC zatím neumí plně využít. Získáním sponzorů by se zlepšili podmínky nejen pro jezdce, ale zvedla by se i kvalita rodeí, přilákalo by to více pořadatelů, diváků a dalších jezdců. PRCA sponzorují giganti jako Wrangler, Dodge nebo Justin a představují tak nepředvídatelný obnos peněz, které se rovnoměrně rozdělují mezi organizaci, pořadatele a jezdce. Čeští cowboys a All-Around championi si mohou za sobotní odpoledne přivydělat i pár tisícovek, kdežto B.J.Schumacher si v roce 2006 odnesl z národního finále částku $142,644. Řadí se tak za nejvýdělečnějšího jezdce, který na tak vysokou částku dosáhl v jednom rodeu.

Budoucnost českého rodea

A tak nezbývá nic jiného než českému rodeu popřát do dalších let výsledky a časy přibližující se našemu západnímu protějšku. Třeba se dočkáme, jak v arenách jezdí hbití cowboys a cowgirls na amerických koních, stylově lasují, skáčí wrestling nebo běhají ve fantastických časech kolem barelů za podpory mediálně známých nadnárodních firem.

Autor článku: ,
Zpět na Články

Kalendář akcí

<< Leden 2020>>
Po Út St Čt So Ne
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Všechny letošní akce:

  podrobnosti  Pořadatelské ranče


  Staň se fanouškem

  Naši partneři

  Mediální partneři

  TOPlist