Trnitá cesta rodea aneb nejsme sami

Trnitá cesta rodea aneb nejsme sami

Na poslední VH se objevilo téma, které se týkalo znovuzavedení Pole Bending mezi soutěže pořádaných pod hlavičkou RC a rozdělení jedné disciplíny na mužskou Steer Wrestling a ženskou Stuhu. Pojďme se nyní podívat, jaké „problémy“ řeší rodeové organizace v USA…..

Kachena Lesmeisterová

Kachena Lesmeisterová byla ještě malá holka vyrůstající v Devils Tower, když ji její matka poprvé vysadila do koňského sedla. Stejně jako její matce se jí zalíbila jízda kolem barelů – Barrel Racing. Druh dostihu, rodeového stylu, kdy kůň a jezdec ve vysoké rychlosti objíždí tři barely, které nesmí porazit. Historicky vzato v rodeových arénách vždy dominovali muži, ale tato soutěž snoubící rychlost, grácii a krásu byla určená především ženám.

Svět se mění

K velkému zděšení některých členů Professional Rodeo Cowboy Association (PRCA), jenž je doménou pouze mužů byla založena Women´s Profes­sional Rodeo Association (WPRA). Ta uznala roku 1948 Barrel Racing jako součást jejich soutěží. Poté vznikla Professional Women´s Barrel Racing (PWBR) a tím zahořel dlouho otevřený oheň mezi mužskými a ženskými organizacemi. Předcházely tomu i rozepře, které vznikly v zasedacích síních Colorado Springs a přesunuly se až k federálnímu soudu. Zde ženské skupiny žalovaly muže za pokus o monopolizaci a útok na jejich členství v mužských organizacích. „PRCA je organizace pouze pro muže a nikdy se nezajímala o Barrel Racing dokud se z něho nestal profit“, říká dnes Jimmy Kay Davis, prezident WPRA. Skupiny žen se staly součástí PRCA rodeí a v nové sezóně 2007 se očekává další příliv těch, kteří se derou do adrenalinového Barrel Race. Mnoho lidí ale neskrývá názor, že je to konec jedné éry. Jsou zklamáni z toho, že ženy jsou ve velkém zvány jako hosté na mužská rodea.

Reality TV show?

„Jakkoliv vše organizujeme a pořádáme, děláme to pod utajením,“ říká Davis a poukazuje na velmi zajímavou věc dostat vše o Barrel Race do TV reality show. Dalším aktivním členem této organizace je Susan Burford, která říká, že:“Rodeo je o nás bez nás.“ Žije v Nebrasce, navštěvuje Wyomingskou universitu a těžce pracuje na svém snu kvalifikovat se na Národní Rodeové Finale, které se každý rok koná v Las Vegas. „Jestliže je to akce pořádaná pod hlavičkou PRCA, potřebují nás!“ Současné plány Ms. Burfordové se upínají k založení nové organizace, která by nashromážděné body z barelových závodů započítávala pro kvalifikaci na NFR (National Finals Rodeo). Přepokládá se, že toto přijetí bude otázkou dvou tří let. Susie Ford, která se svou dcerou Courtney produkuje skvělé barelové koně je vdaná za 5ti násobného světového šampióna v Bareback Ridingu a zná dobře pohled na rodeo z pozice muže i ženy, z pozice trenéra i jezdce. Kvalifikace a umístění na NFR znamená určitou prestiž, postavení a peníze. Tvrdí, že myšlenku Susan Burford bude maximálně podporovat, jelikož kvalifikace na NFR je rozhodující pro mnoho žen. „Já sama se věnuji Barrel Race od pěti let. Na začátku byl jeden sen malé holčičky, ke kterému je potřeba mnoho peněz a odříkání.“

Z těchto informací vyplývá, že zatímco v Americe jsou s emancipací teprve na začátku, Rodeo Corral v Česku už tyto problémy dávno vyřešil. A to tím, že ženy mohou jezdit všechny rodeové disciplíny bez omezení. Nemusejí zakládat novou čistě ženskou organizaci, protože by to bylo dobývání se do otevřených dveří. I když i u nás se podobné aktivistky angažují. Možná, že i v RC se z Barrel Race časem stane čistě ženská disciplína a bude se jezdit třeba o Mistryni ČR v Barrel Race. Proč ne? Všimněte si ale jedné důležité věci. Nikde se v souvislosti s rodeem nemluví o Pole Bending. V žádném případě to totiž není rodová disciplína. Jezdí se jako doplněk nebo zpestření. V RC je to velmi dobrá disciplína pro začínající jezdce-juniory. V barelech i tyčích se naučí dobře ovládat koně a to se jim potom zúročí při práci s dobytkem. Je to potvrzení toho, že RC nejde proti proudu ani se neodklání od vývoje rodea v Americe.

Zpět na Články

Kalendář akcí

<< Květen 2020>>
Po Út St Čt So Ne
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Všechny letošní akce:

  podrobnosti  Pořadatelské ranče


  Staň se fanouškem

  Naši partneři

  Mediální partneři

  TOPlist