Zpověď pořadatele rodea

Zpověď pořadatele rodea

Všechno začíná na valné hromadě, kde si pořadatel závazně určí termín konání rodea – tedy den D. I když to bude pořádat asi po dvanácté, stejně neví co ho čeká. Jenom tuší.

Dva měsíce před dnem D
Orientační schůzka zainteresovaných. Co kdo zařídí, sežene, nakoupí, rozešle, obvolá, zajistí, domluví, sepíše, vyspraví, natře..atd. Je to brnkačka, vždyť už jsme staří mazáci.

Měsíc před dnem D
Zdá se, že všechno klape jak má. Dolaďují se poslední detaily na plakátech, na úřadech, na veterinární správě a s majitelem pozemku. Něco však přeci jenom chybí. To nejdůležitější. Dobytek. Farma, která nám půjčovala dobytek v minulých letech, přešla na ekologický chov. Musíme se poohlédnout někde jinde.

Čtrnáct dní před dnem D
Dobytek stále není. Vynořila se nabídka z jižních Čech. Kamarád má v úmyslu koupit velké stádo a pronajímat ho na rodea. Je to dobrý nápad. Všechno má domluvené, ale je v tom jeden háček. Telata jsou ještě moc malá. Správnou váhu budou mít asi za měsíc. Pořadatel tedy volá zkušenému rodeovému harcovníkovi, o kterém ví, že vlastní dobytek. Má štěstí, dotyčný dá dohromady asi 10 kusů. Potřebujeme ovšem minimálně 20 kusů. Volá se tedy dál na ověřené kontakty. Naděje stále žije. Nikdo neřekl, že nemá. Podívají se, vyberou a ozvou se.

Týden před dnem D
Nikdo se neozývá. Pořadatel znovu volá na všechny kontakty. Výsledky jsou různé. Někdo má jenom malé, někdo dá dohromady asi jenom 6 kusů, někdo vůbec nebere telefon, vhodný dobytek nejde kupodivu vybrat ani z padesátičlenného stáda. Výsledkem snažení je zatím dohromady jen 16 kusů a velké problémy s dopravou. Je druhý prodloužený víkend za sebou a všichni si berou volno. Nikdo nechce dobytek přivézt. Dostavují se první příznaky nespavosti. Akce je rozjetá ve velkém stylu. Přijede 37 jezdců, jsou podepsané smlouvy se sponzory, ceny vítězům předají známé osobnosti, je to první rodeo sezóny. Všichni se těší na mimořádný zážitek. Pořadatel se tedy soustředí na získání přislíbených 16 kusů.

Tři dny před dnem D
Všechno se zhroutilo. Veterinář nepustil k převozu 10 kusů, kvůli nákaze. Pořadatel propadá zoufalství. Připadá si absolutně bezmocný. Jako tonoucí stébla se chytá možnosti pronajmout dobytek od „konkurenčně spřáteleného“ Profi rodea. Vypadá to slibně. Býčci váži sice 300 kg , ale je to lepší než nic. Naděje žije necelých 24 hodin. Stádo bylo před dvěma dny očkováno a veterinář rozhodl, že musí zůstat v karanténě.

Den před dnem D
Zbývá jediná jistota. Dopravit těch původních 6 kusů z místní farmy a zredukovat program. Deset lidí vyráží odpoledne na farmu, aby se pokusilo „ulovit“ a naložit co se dá. Po třech hodinách máme nakonec v corralu celkem 11 kusů a svět se hned zdá růžovější. Nikdo však netuší, co provede nezkušený dobytek zítra.

Den D
všechno je připraveno, jezdci i dobytek na místě. Proběhla veterinární kontrola. Počasí je jako vymalované. Chystá se první disciplína – kvalifikace barrel race. Rána z milosti přichází naprosto nečekaně. Nefunguje časomíra. Je úplně nová, včera zakoupená a vyzkoušená. Přesto tvrdošíjně odmítá měřit čas. Po hodině trápení to všichni vzdávají. Musí se přivézt jiné fotobuňky a odložit plánovaný program. Pořadatel přestává vnímat svět kolem sebe a vyčítá si, že se opět nechal přemluvit a šel do toho. Nejradši by byl někde jinde, co nejdál od toho prokletého místa. Po třech hodinách si konečně časomíra dala říct a měří. Program má velké zpoždění. Diváci naštěstí vydrželi. Začínáme. Nejspíš se na to trápení někdo nahoře asi už nemohl dívat, jinak to není možné. Všechno klape jako hodinky. Zní česká hymna, dobytek se překonává, jezdci se v aréně střídají jako na běžícím pásu, diváků je síla, prostě nejsou žádné prostoje ani problémy. Za tři a půl hodiny zní nad arénou chorál „We are the Champions“, vítězové s poháry objíždějí čestná kola, diváci aplaudují a uprostřed toho všeho se naparuje pořadatel, který už dávno zapomněl na trable, které musel zažít. Je příjemné sobotní odpoledne, za chvíli začne Country bál, okolo jsou samí příjemní lidé a kamarádi stejné krevní skupiny. Prostě to nemá chybu. Je to fakt skvělý pocit.

P.S. Pořadatelé letošního Radotínského rodea se tímto omlouvají všem divákům a jezdcům, že bylo s ohledem na počet telat bohužel nezbytné jednu disciplínu vypustit, a to – po dohodě se zástupcem jezdců – Uličku. Ta svým charakterem a počtem startujících představuje pro dobytek relativně největší zátěž. Děkujeme za pochopení…

Milan Mach

Zpět na Rozhovory

Kalendář akcí

<< Duben 2020>>
Po Út St Čt So Ne
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Všechny letošní akce:

  podrobnosti  Pořadatelské ranče


  Staň se fanouškem

  Naši partneři

  Mediální partneři

  TOPlist